يکشنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٩
صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

آیا از اطلاع رسانی و امکانات سایت رضایت دارید؟

بلی
خیر

 

صفحه اصلی > گروه های آموزشی علوم پایه > گروه پزشکی اجتماعی > تاریخچه گروه 

 تاریخچه، تعریف و نقش پزشکی اجتماعی:

از انقلاب صنعتی و توسعه روز افزون شهرنشینی، مشکلات سلامتی جدیدی دامنگیر جوامع شد. پزشکی اجتماعی برای نخستین بار دراروپا ( اواخر قرن نوزدهم) به عنوان یک تخصص مطرح شد و مفاهیم و روش های آن در طول صد سال گذشته توسعه یافت. کرسی پزشکی اجتماعی در سال 1942 در دانشگاه آکسفورد ایجاد شد و به دنبال آن دانشگاه های دیگر انگلستان هم کرسی های دیگری به آن اختصاص دادند. رشته تخصصی پزشکی اجتماعی در ایران برای اولین بار در دهه پنجاه در دانشگاه شیراز راه اندازی شد ولی متاسفانه پس از چند دوره پذیرش دستیار تا سال 1357 متوقف گردید. این رشته مجددداً پس از انقلاب اسلامی از سال 1363 ابتدا در دانشگاه علوم پزشکی تهران و دیگر دانشگاهها راه اندازی شد. پزشکی اجتماعی با خصلت میان رشته ای خود وظیفة مطالعه سلامت و بیماری را در جوامع بشری از طریق شناخت نیاز های سلامتی، طراحی مداخلات، اجرا و ارزیابی آن ها بر عهده دارد. در پزشکی اجتماعی، جامعه، جایگزین فرد بیمار، به عنوان کانون اصلی توجه قرار می گیرد و به همین دلیل افرادی که در جست و جوی مراقبت های پزشکی نیستند نیز، از آن برخوردار می شوند.
این گروه در تربیت  نیروی انسانی در جهت افزایش دانش ، مهارت و توانمندی لازم در شناخت، برنامه ریزی، حل مشکلات بهداشتی و درمانی و نیز انجام خدمات درمانی و بهداشتی نقش موثر دارد. این گروه توانسته است موفق به اخذ مجوز کارشناسی ارشد رشته اپیدمیولوژی از نیمسال اول 1390 و MPH از نیمسال دوم سال 1390 گردد.
فعالیت رشته  اپیدمیولوژی با 4 نفر دانشجو شروع شده است. و در حال حاضر در رشته کارشناسی ارشد 10 نفر دانشجو در حال تحصیل می باشند.
در حال حاضر در رشته  MPH 8 نفر دانشجو در حال تحصیل می باشند

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

 

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 بازدید این صفحه : 1159
 بازدید امروز : 178
 کل بازدید : 763439
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 3/8438