• اقتصاد مقاوتی


شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩ -
صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
اخبار و اطلاعیهلینک های مفیدخدمات تحت وبخدمات الکترونیک


  چاپ        ارسال به دوست

خود مراقبتی از پوسیدگی دندانها جلوگیری می کند

مسئول واحد بهداشت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت : در دوران بارداری، زنان مبادرت به مصرف تنقلات ، شیرینی و مواد غذایی ترش می کنند که برای دندانها مضر است و برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها به امر خود مراقبتی توجه شود.
به گزارش خبرنگار وب دا ، دکتر محمود معتمدی در همایش مادران باردار در رفسنجان افزود : در دوران بارداری به خاطر تغییرات هورمونی و طبیعت دوران بارداری و حاملگی ، زنان مبادرت به مصرف تنقلات و شیرینی و مواد غذایی ترش می کنند که برای دندانها مضر است
وی افزود : در این دوران مادران از دندانهای خود کمتر مراقبت می کنند که باعث پوسیدگی دندانهای انها می شود .
وی تصریح کرد : با توجه به اینکه یک زن و مادر محور خانواده است لذا باید برای حفظ سلامتی خود و جنین بکوشد.
دکتر معتمدی خاطرنشان کرد : از هفته سوم و چهارم بارداری، قسمتهای مربوط به سر و صورت جنین شکل می گیرد و در ماه سوم بارداری جوانه دندانهای شیری و دائمی تشکیل می شود لذا مادران باردار باید توجه به نکات تغذیه ای و مراقبت از خود را سر لوحه کارهای خود قرار دهند.
وی تاکید کرد : بعد از تولد نوزادان نیز والدین باید مراقب فرزندان باشند و رفتارهای بهداشتی را هم خود انجام دهند و همچنین به فرزندانشان انتقال دهند که این امر در فرهنگ سازی خودمراقبتی و رعایت نکات بهداشتی برای فرزندان موثر است .
مسئول واحد بهداشت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تصریح کرد : پوسیدگی دندان در کشور رو به افزایش است و خانواده ها متحمل هزینه های سنگین و سرسام آور مسائل دندانپزشکی می شوند که در صورت رعایت نکات بهداشتی و مسواک زدن از پوسیدگی دندانها جلوگیری خواهد شد.
وی در خصوص غذاهایی که در شکل گیری دندانها مفید هستند گفت : مصرف لبنیات ، گوشت و سبزی ، میوه تازه ، ماهیان و غذاهای دریایی به ویژه ماهی که سرشار از فلوراید است در شکل گیری دندان و بعد از تولد نیز در جلوگیری از پوسیدگی دندانها مفید هستند.
دکتر محمود معتمدی گفت : فلوراید در آب نیز وجود دارد ولی در آب شهرستان رفسنجان به حد کافی وجود ندارد و توصیه می شود غذاهای دریایی و چای مصرف کنید که حاوی فلوراید هستند و نقشی موثر در استحکام دندانها دارند.
وی افزود : در بنادر بوشهر و بندر عباس و بندر انزلی و جاهایی که به دریا نزدیکند به دلیل استفاده از منابع غذایی دریایی پوسیدگی دندان در افراد کمتر از سایر نقاط کشور مشاهده شده است .
دکتر معتمدی افزود : شیشه شیر نوزادان نیز در پوسیدگی دندانها تاثیرگذار است.
وی با اشاره به وجود بیش از 3 هزار انواع و اقسام باکتری های مفید و مضر در دهان توصیه کرد : همواره مسواک بزنید و مصرف غذاهای چرب و شیرین را کم کنید زیرا این مواد در لابه لای دندانها می مانند و باعث پیدایش جرم و پوسیدگی می شود.
وی خاطرنشان کرد : سرانه مصرف شکر ، انرژی و چربی در ایران نسبت یبه سایر جهان بالاست این درحالی است که سرانه مصرف شیر و لبنیات در کشور پایین است گفت : تغذیه سالم ، رعایت نکات بهداشتی و انجام ورزش اصل خود مراقبتی است و به طول عمر می افزاید.


١١:١٢ - سه شنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٣    /    شماره : ١٦١٥    /    تعداد نمایش : ١٧٧٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان